
Dziecko to mały dorosły – z takiego założenia wyszła pewna lekarka, która ponad 100 lat temu w biednej włoskiej dzielnicy stworzyła szkołę, dzięki której jej metody nauczania rozeszły się szerokim echem po całym świecie. Maria Montessori, bo o niej mowa, była nie tylko lekarzem, lecz również antropologiem. Fascynowała ją różnorodność ras, narodowości, ale również środowisk, z których wywodzą się ludzie, dlatego bardzo głęboko je analizowała i budowała na podstawie swoich wniosków podwaliny pod własny sposób wychowania.
Co to jest Montessori i na czym polega edukacja w jej nurcie od najmłodszych lat? Co daje nauczanie dzieci w duchu samodzielności, odkrywania własnych pasji i odpowiadania na ich indywidualne potrzeby? Odpowiedzi na te pytania z pewnością zachęcą niejednego rodzica do posłania swojej pociechy do placówki, która tę regułę stosuje. Zobacz, dlaczego warto i sprawdź, czy w Twojej najbliższej okolicy funkcjonuje takie miejsce!
Na jakich założeniach opiera się Metoda Montessori?
Głównym założeniem tego systemu jest… brak sztywnych, ramowych wytycznych. Nauczyciele, którzy doskonale wiedzą, co to jest metoda Montessori i na czym polega kształtowanie indywidualizmu każdego malucha, przede wszystkim uważnie obserwują swoich podopiecznych. Dzięki temu znają jego mocne i słabe strony oraz mogą być uważnymi przewodnikami.
Wszystkie dzieci zasługują na jednakowy szacunek, bez względu na ich temperament, pochodzenie, czy umiejętności. Maluchy uczą się funkcjonowania w grupie, ale też pracy w ciszy i samotności. Podejmują wiele samodzielnych decyzji i otrzymują wskazówki, które pozwalają im realizować naukę w ich własnym tempie.
Szkoła prowadzona w duchu Montessori
Dzieci uczą się przede wszystkim poprzez obserwację i naśladowanie, dlatego należy im dawać dobry przykład. Metoda Montessori polega na tym, aby podsuwać uczniom szansę na zrealizowanie toku nauczania w najbardziej sprzyjających dla nich warunkach – bez presji, kar, nagród i porównywania do innych.
Taka szkoła zakłada edukację poprzez korzystanie ze wszystkich pięciu zmysłów, ale również wykorzystywanie ogromnych pokładów kreatywności, którą wystarczy tylko wyzwolić, podsuwając dziecku coś, co pobudzi w nim naturę artysty i eksploratora. W odróżnieniu od tradycyjnej edukacji, chodzi o to, aby uczeń podejmował działania z własnej woli, a nie dla nagrody lub ze strachu przed karą.
Przedszkole Montessori – dlaczego warto o nim pomyśleć?
Maluchy od urodzenia do około 6. roku życia są wspaniałymi odkrywcami, którzy poprzez wszystkie pięć zmysłów poznają otaczający ich świat. Metoda Montessori w przedszkolu polega na udostępnieniu pociechom różnych bodźców, przedmiotów oraz narzędzi, które skłonią je do dotykania, wąchania, smakowania, oglądania i słuchania. Oczywistym jest, że niektóre z nich będą dla jednego z przedszkolaków bardziej, a inne mniej interesujące.
Pewne rzeczy skłonią go do zadawania pytań o to, co to jest, na czym to polega, czy jak można to wykorzystać, a inne będą mniej atrakcyjne. Dzięki tej unikalnej metodzie już u kilkulatka można dostrzec wyraźne głębsze zainteresowanie niektórymi sferami życia i edukacji, za którymi podążać będą nauczyciele w późniejszych latach nauki.
Jakie dziecko najlepiej odnajdzie się w szkole Montessori?
Ta szkoła została stworzona i zaadaptowana na współczesne potrzeby dla każdego dziecka. Metoda Montessori jest niezwykle uniwersalna i warto stosować ją także w domu – na przykład w kwestii unikania kar i nagród. Obserwacje wykazują, że maluchy świetnie adaptują się do nowej rzeczywistości przedszkolnej i szkolnej – zarówno te wycofane i skryte, jak i te, które rozpiera energia i mają mnóstwo kreatywnych pomysłów. Ta metoda to świetny sposób na to, by odkryć w uczniu wrażliwszą stronę, ale też, aby zachęcić nieśmiałego podopiecznego do częstszych interakcji społecznych.
Co może dać Twojemu dziecku nauka w duchu Montessori?
Okres uczęszczania do przedszkola i szkoły to bardzo ważny etap w życiu każdego z nas. Od najmłodszych lat człowiek chłonie niczym gąbka to, co zostanie mu podane w atrakcyjnej formie, i jest w stanie w przyszłości przekuć to na sukcesy. Metoda Montessori właśnie temu służy – maluchy dzięki niej lepiej integrują się z rówieśnikami, ale też z dziećmi starszymi i młodszymi ze względu na różnorodność wiekową w grupach. Z pewnością będzie to dla nich wspaniały wstęp do dorosłości, lecz również sposób na miłe, ale pouczające spędzanie czasu na co dzień!
Czy warto posłać dziecko do szkoły Montessori?
Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej, dlatego też wkłada mnóstwo energii w przygotowanie jej do dorosłego życia. Wybór konkretnej placówki edukacyjnej już dla sześcio- czy siedmiolatka, może okazać się przełomowy dla jego rozwoju. Jednym z nich może być szkoła Montessori. Na czym polega jej sukces? Przede wszystkim na uwzględnieniu indywidualności, którą obserwują na co dzień opiekunowie, a która w nieodpowiednich warunkach może zostać stłumiona.
Wiedząc, co to jest za metoda, można łatwiej, subtelnie i bez nacisku sterować przyszłym wykształceniem swojego dziecka, nie narzucając mu konkretnych ścieżek, lecz pozwalając mu, by samo je wytyczyło i podążało tam, gdzie zaprowadzi je jego intuicja, kreatywność i dziecięcy zapał. Sprawdź, czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania jest szkoła realizująca metodę Montessori i zapisz do niej swoją pociechę – to pozwoli jej rozwinąć skrzydła i wzbić się tak wysoko, jak sama zapragnie!