cdc-GDokEYnOfnE-unsplash-840x450

Dlaczego warto inwestować w edukację językową już w szkole podstawowej?

W czasach otwartych granic i multikulturowości bardzo ważne jest, aby umieć porozumiewać się z ludźmi spoza naszego kraju. Edukacja językowa zapewnia zbudowanie odpowiedniego zasobu słownictwa, ale też ćwiczy komunikację międzyludzką, dzięki której bez większego problemu można dogadać się z obcokrajowcami w wielu różnych miejscach świata. Dlaczego u dziecka języki mają takie znaczenie? Co sprawia, że rodzice tak chętnie inwestują w ten aspekt rozwoju u swoich pociech?

Edukacja językowa dziecka a możliwości jego mózgu

Czy myślisz, że Twoje dziecko, które dopiero opanowało czytanie i pisanie po polsku, jest jeszcze zbyt małe, aby rozumieć, co znaczy edukacja językowa? W takim razie bardzo się mylisz! Jeszcze przed tym etapem warto je zapoznawać z fonetycznym brzmieniem niektórych słów w języku angielskim, niemieckim czy hiszpańskim, które są najpopularniejsze na świecie. Dzięki temu zakoduje je w głowie jeszcze zanim będzie umiało je zapisać, co ułatwi mu przyszłą naukę! Dzieci fantastycznie radzą sobie z zapamiętywaniem. Nie mają jeszcze zbyt wielu „rzeczy na głowie”, dlatego chłoną jak gąbka informacje, i warto to wykorzystać.

Wczesna edukacja językowa dzieci – czy jest przydatna?

Czy potrzeba uczyć malucha języków obcych, gdy ma zaledwie 6-10 lat, skoro przez najbliższych kilka nie będzie jeszcze miał prawdopodobnie okazji wykorzystać je w praktyce? Ależ oczywiście! Edukacja językowa dzieci im wcześniej zaczęta, tym lepsze przynosi rezultaty. Gdy maluch opanuje już podstawowe słówka i zwroty, przyjdzie czas na naukę gramatyki czy swobodnych konwersacji. Wtedy będzie to dla niego dużo łatwiejsze, ponieważ wiele wyrażeń nastolatek będzie miał już zakodowanych w głowie!

Po co dziecku język obcy?

Bardzo często dzieci, które znają przynajmniej jeden język obcy, choćby w podstawowym stopniu, stają się jednocześnie bardziej pewne siebie. Obecnie poznawanie rówieśników z innych krajów nie jest wcale tak odległe, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Może ich poznać, wyjeżdżając na wakacje lub w odwiedziny do rodziny za granicę, a wtedy nawet z podstawowym zasobem słów będzie potrafiło się porozumieć, a tym samym nie tylko miło spędzić czas, ale również używać tej mowy w praktyce! Edukacja językowa to zdecydowanie jedna z najlepszych inwestycji w przyszłość Twojego malucha!

Czy języki rozwijają?

Osoby, które późno zaczynają naukę języków obcych, bardzo często żałują, że nie zrobiły tego wcześniej. Wyjeżdżając za granicę do pracy lub na wakacje, często dorośli ludzie zauważają u siebie braki w tym zakresie. Edukacja językowa fantastycznie rozwija mózg – konieczność podejmowania prób rozumienia mowy innych, a także konstruowania coraz bardziej złożonych zdań z użyciem znanego już słownictwa, to doskonały trening dla mózgu, który przyda się również w wielu innych sytuacjach, nie tylko zawodowych, ale również towarzyskich. Swobodna rozmowa pomiędzy ludźmi z wielu krajów i kultur daje niebywałe poczucie pewności siebie – nie odmawiaj tego swojemu dziecku i zapisz je na język obcy!

Edukacja językowa jako sposób na karierę międzynarodową

Podstawowym założeniem, dla których dorośli myślą o edukacji językowej dla swojego dziecka, jest oczywiście nadzieja na jego wielką karierę, być może nawet tę międzynarodową. Rzeczywiście, sama umiejętność posługiwania się językiem obcym nie gwarantuje sukcesu, ale daje więcej możliwości. Umiejąc rozmawiać, pisać i czytać po angielsku czy hiszpańsku, możesz śmielej myśleć o swojej przyszłości – na przykład o pracy w zagranicznej korporacji. Marzysz o tym dla swojej pociechy? W takim razie koniecznie zapisz ją na dodatkowe zajęcia!