moren-hsu-VLaKsTkmVhk-unsplash-840x450

Szkoła prywatna czy państwowa? Podobieństwa i różnice

Czy od rodzaju placówki edukacyjnej, do której będzie uczęszczało Twoje dziecko, może zależeć jego przyszłość? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Te płatne, oferujące zwykle nieco więcej niż sztandarowa podstawa programowa, mogą być doskonałym miejscem do rozwoju młodego człowieka, jednak wszystko zależy wyłącznie od jego własnego zaangażowania w naukę. Szkoła podstawowa prywatna czy państwowa? Wybór zawsze należy ostatecznie do rodziców i uczniów, jednak warto zawczasu zapoznać się z jedną, jak i drugą opcją, aby mieć pewność, że został podjęty ten właściwy.

Szkoła państwowa – co daje?

Publiczne instytucje edukacyjne to zwykle te, do których sami uczęszczali rodzice – być może nawet te same, mieszczące się w jednym budynku do lat. Szkoła państwowa realizuje nieodpłatną naukę mieszczącą się w zakresie podstawy programowej narzucanej przez Ministerstwo Edukacji. Uczniowie mogą się tam realizować na różnych płaszczyznach, również biorąc udział w licznych zajęciach pozalekcyjnych. Czy to samo oferuje prywatna placówka podstawowa?

Co oferuje szkoła prywatna?

To rodzaj placówki, w której również realizuje się tę samą podstawę programową, co w państwowej. Zazwyczaj jednak lekcje odbywają się w mniejszych, maksymalnie kilkunastoosobowych grupach. Stawia się tam większy nacisk na indywidualne podejście do każdego ucznia, a także na rozszerzenie nauki o dodatkowe lekcje – na przykład języków obcych, artystyczne czy sportowe. Co więcej, często uczniowie mają tam możliwość korzystania z bardzo nowoczesnej infrastruktury i urządzeń multimedialnych, ponieważ szkoła podstawowa prywatna jest bardzo dobrze dofinansowana, dzięki wpłatom od rodziców.  

Szkoła prywatna czy państwowa – różnice

W bardzo szerokim zakresie istotne cechy tych dwóch placówek pokrywają się. Szkoła podstawowa państwowa w obecnych czasach jest często wysoko rozwiniętym miejscem, w którym wdraża się nowoczesne narzędzia nauczania, a podstawa programowa jest realizowana w taki samo sposób zarówno w niej, jak i w prywatnej. Różnice polegają między innymi na liczebności klas i ich różnorodności – instytucje publiczne mają obowiązek przyjmowania do siebie wszystkich uczniów z danego rejonu, podczas gdy do niepublicznych uczęszczają tylko ci, którzy mogą sobie na to pozwolić.

Jaką opcję wybrać dla swojego dziecka?

Z pewnością nie jest łatwo podjąć ostateczną decyzję, dlatego warto uprzednio zrobić rekonesans i sprawdzić, nawet na własne oczy, kilka placówek, do których potencjalnie może uczęszczać dziecko. Warto wziąć pod uwagę jego własne kompetencje rówieśnicze, jak również zainteresowania. Czy zależy Ci, aby wychowywało się ono wśród rówieśników z różnych grup społecznych, czy też marzysz o tym, by przebywało głównie wśród tych najambitniejszych, mających szeroko rozwinięte zainteresowania? Szkoła prywatna czy państwowa to zawsze spory dylemat. Z pewnością jednak wybierzesz opcję najkorzystniejszą dla swojego dziecka!

Dlaczego warto pomyśleć o prywatnej szkole podstawowej?

Nie da się ukryć, że niepubliczne placówki oferują nieco więcej niż szkoła podstawowa państwowa. Chodzi przede wszystkim o liczbę zajęć językowych w tygodniu, możliwość nauki aż dwóch języków obcych jednocześnie, doskonale wyposażone sale informatyczne i mniejsze grupy, które pozwalają bardziej skupić się na ambitnych edukacyjnych celach. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, wybierz się na dni otwarte różnych szkół i zobacz, co mają do zaproponowania. Być może okaże się, że Twoje dziecko chętniej widziałoby siebie w kameralnej prywatnej placówce, realizując swoje przyszłościowe cele!

This will close in 0 seconds