brooke-cagle-g1Kr4Ozfoac-unsplash-840x450

Kompetencje informatyczne nauczyciela – czy są istotne?

Świat idzie do przodu, a razem z nim technologia, którą nasze dzieci bardzo chętnie i w ekspresowym tempie przyswajają na własne potrzeby. W związku z tym zachodzić może pytanie o kompetencje informatyczne nauczyciela – czy są konieczne do przekazywania wiedzy? Okazuje się, że bardzo – w obecnym systemie edukacji urządzenia multimedialne są bardzo ważnym narzędziem do codziennej pracy. Jakie są przykłady takich umiejętności i ich praktycznego wykorzystania?

Czym są kompetencje informatyczne nauczyciela?

To szereg umiejętności związanych nie tylko z obsługą komputera i innych urządzeń multimedialnych (rzutników, projektorów, tabletów), ale również podstawowych programów graficznych oraz korzystaniem z zasobów internetu. Kompetencje informatyczne nauczyciela są bardzo ważne w prowadzeniu codziennych zajęć – szczególnie w czasach, gdy rolę tradycyjnych dzienników pełnią te elektroniczne, a większość sprawdzianów układa się, wykorzystując programy komputerowe. Na szczęście większość przedstawicieli kadry nauczycielskiej posiada je, z uwagi na to, że stanowią one również część ich życia osobistego.

Jak korzystać z tych kompetencji nie tylko na lekcjach informatyki?

Istotne jest to, że w nowoczesnych szkołach wyposażonych w innowacyjny sprzęt multimedialny nie tylko nauczyciele informatyki muszą dobrze znać podstawy obsługi komputera, programów i posługiwać się internetem. Przykłady? Lekcje biologii, podczas których warto zaprezentować uczniom materiały na rzutniku lub projektorze, który należy odpowiednio ustawić, geografii, kiedy wyszukuje się na mapach w sieci interesujące zdjęcia, czy polskiego, kiedy drukuje się tekst do analizy w licznych kopiach dla każdego ucznia.

Jakie kompetencje informatyczne miękkie powinien mieć nauczyciel?

Bardzo ważne jest to, aby nauczyciel potrafił umiejętnie korzystać z zasobów sieci i przekazywać tę wiedzę uczniom. Jeśli chodzi o tego rodzaju miękkie kompetencje informatyczne, przykłady to chociażby konieczność wyszukiwania przydatnych podczas lekcji informacji, których nie ma w podręczniku, z umiejętnością odsiania nieprawdziwych treści (tak zwanych fake newsów), czy stworzonych na podstawie mało wiarygodnych źródeł, aby sięgnąć po te naprawdę wartościowe. Każda lekcja, nie tylko informatyka, może być świetną okazją, aby nauczyć czegoś na ten temat swoich podopiecznych!

Dlaczego kompetencje informatyczne pedagoga są tak ważne?

W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie świata bez internetu i technologii. Coraz odważniej wkraczają do szkół nowoczesne laptopy, projektory, tablety i inne urządzenia, które pomagają sprawnie pobierać z sieci potrzebne informacje i prezentować je uczniom, a także wykorzystywać na potrzeby zajęć lekcyjnych. Kompetencje informatyczne nauczyciela są bardzo istotne, ponieważ pomagają przekazać uczniom jeszcze więcej informacji w dokładniejszy sposób.

Czy wyobrażasz sobie współczesną szkołę bez komputerów i internetu?

Jeszcze kilkanaście lat temu w szkołach komputery funkcjonowały tylko w ramach lekcji informatyki. Wszelkie ważne informacje przekazywane były w formie papierowej lub jako eksponaty. Wówczas operowało się mapami świata – dziś możliwe jest korzystanie z podglądu z kamer ulicznych niemal każdego zakątka globu, wystarczy kilka kliknięć. To tylko nieliczne przykłady tego, jak kompetencje informatyczne nauczyciela mogą przybliżyć uczniom współczesny świat. Ci pedagodzy, którzy wciąż posługują się przestarzałymi metodami nauczania, mają wiele do nadrobienia, jeśli chcą komunikować się ze swoimi podopiecznymi w sposób najbardziej dla nich zrozumiały!

Jedna odpowiedź